Foto
Organizace Město Kraj Pohár Superpohár

Důležité informace nejen k pravidlům

 

Žlutá karta - staré pravidlo o tom, že hráč jde sám na brankáře = červená karta je minulostí. Není to přesné, ale pokud hráč protihráče třeba jen chytne za dres, nebo mu znemožní cestu na brankáře uděluje se jen žlutá karta. Je však na rozhodčím zda se rozhodne kartu udělit, může dát klidně červenou kartu, třeba za surovou hru, skluz do hráče, nebo lepší postavení v šanci vstřelit branku. Pokud je brankář mimo brankové území a tato sitace nastane, rozhodčí uděluje červenou kartu.
Auty, rohy - vracíme se do dřívějších začátků. Již neplatí, že si hráč může dát míč až 25 cm mimo čáru pro rozehrávku, ale míč musí stát na čáře. Novinkou v tomto rozehrávání je to, že již neplatí přešlap a hráč může rozehrávat jak chce a to i ze hřiště.
Skluz - stále platí, že venkovní městské soutěže se hrají bez skuzů, resp. skluz nesmí být veden do hráče. Stejné pravidlo platí pro brankáře mimo brankoviště, v brankovišti brankář skluzovat smí.
Střídání - upozorňuji na pravidlo , které není moc dodržováno, ale je v pravidlech. I v přerušené hře nesmí být více hráčů jednoho týmu na hřišti. Přerušená hra, stejný způsob střídání jako při hře. Je možné, že se od jarní části venkovních soutěží zavede povinnost mít na střídačce vlastní rozlišováky, nyní jsou z důvodu Covidu zakázány.
Posuzování rukou přišlo s novou úpravou - v tomto bude samozřejmě největší nepořádek, ale znovu se nám mění posuzování hraní rukou.
S výjimkou brankářů v jejich pokutovém území je přestupkem, pokud hráč: 
• se úmyslně dotkne míče rukou nebo paží, včetně pohybu ruky nebo paže proti míči. 
• získá výhodu/kontrolu míče, poté, co se míč dotkl jeho ruky/paže a pak: 
- o skóruje (vstřelí míč) do soupeřovi branky; 
- o vytvoří brankovou možnost. 

S výjimkou brankářů v jejich pokutovém území je obvykle přestupkem, když hráč: 
• se dotkne míče rukou nebo paží tehdy: 
- o ruka/paže zvětšuje nepřirozeně prostor těla; 
- o ruka/paže je nad úrovní ramene (ale ne v případě, že hráč úmyslně, vědomě, kontrolovaně zahraje míčem, který se pak dotkne jeho ruky/paže)

Výše uvedené se aplikují (uplatňují), i když se míč dotkne hráčovy ruky/paže přímo od hlavy nebo těla (včetně nohy) jiného hráče, který je blízko. 

S výjimkou výše uvedených přestupků není obvykle přestupkem, když se míč dotkne hráčovy ruky/paže: 
- o přímo od hráčovy vlastní hlavy nebo těla (včetně nohy); 
- o přímo od hlavy nebo těla (včetně nohy) jiného hráče, který je (stojí) blízko; 
- o když ruka/paže je blízko u těla a nezvětšuje nepřirozeně prostor těla; 
- o jestliže hráč upadne a ruka/paže je mezi tělem a zemí, aby podepřela tělo, ale není vytrčena bočně nebo vertikálně od těla.

Brankář mimo pokutového území má stejná omezení týkající se hraní míče rukou jako každý jiný hráč.
Úklid hřišť - apelujeme na vás, aby po utkání bylo z vaší strany uklizeno okolí střídačce. Jste totiž dle propozic povinni po každém zápase uklidit prostor hřišť.
Podání ruky - Toto se často nedělá a jsou jen malé výjimky. Nyní samozřejmě podání ruky z důvodu Covidu nedoporučujeme, ale před zápasem by mělo proběhnout podání ruky kapitánů a rozhodčího. Na konci zápasu podání ruky soupeři a také rozhodčímu.
Kapitánská páska - důležité pravidlo, které se nemění, ale bude se hlídat. Od 3 hracího víkendu budeme požadovat od kapitánů nošení viditelné kapitánské pásky. Pokud ji nebude mít, bude se muset (např. páskou) takto označit.