Foto
Organizace Reportáž

Respekt a rozhodčí

Jestli sledujete sportovní dění, tak jste určitě zaznamenali několik hodně propíraných sporných rozhodnutích rozhodčích na profesionální úrovni. Jedno z těch starších z utkání fotbalu Real Madrid vs. Juventus i Real Madrid vs. Bayern Mnichov. Chvilku na to se stala pro Plzeňáky mnohem diskutovanější situace a to z utkání házené Zubří vs Talent Plzeň, kde následně šokovala jak komise házené tak následně odvolací komise. No udělali z toho hezký guláš. V tomto týdnu bylo možné zaznamenat hned 3 situace a ty už se dají označit za skandální. Jedná se o utkání 1. srbské fotbalové ligy, které skončilo zatčením rozhodčího. Ten vymyšlenou penaltou zajistit týmu účast v EL. Dále pak v utkání jihočeského krajského přeboru vymyšlenou penaltu. Kdo videa zachytil dá mi za pravdu, „že byla přísná“ jak by řekl Čtvrtníček. Poslední skandální přehmat byl vidět v tenise na turnaji WTA v Římě proti Kar. Plíškové.

Co mají všechny tyhle situace společné? Rozhodčí a jeho přehmat! Všechno jsou to profesionální nebo poloprofesionální soutěže a stejně vidíme tyto do očí bijící rozhodnutí. Ale rozhodčí je součástí hry, bez něj to bohužel nejde a jako člověk bude chyby dělat. S tím se všichni musíme smířit.

Naše futsalové soutěže APF je volno časová amatérská zábava. Organizační komise, rozhodčí, DK, hráči, všichni jsou to amatéři z vašich řad. Stejně jako vy na hřišti jako hráč něco zkazíte, tak i ten amatérský rozhodčí může udělat chybu, nebo jen něco neposoudí tak, jak to v danou chvíli vidíte vy. Je ale nutné mu hned nadávat, posílat ho někam nebo ho jakkoliv jinak zesměšňovat? On vám také neradí jak máte hrát, nekřičí na vás, že jste dřevák, co do toho neumí kopnout apod. Snaží se hledět si své práce a dělat ji jak umí. Absolutně se zde vytratil respekt k rozhodčímu. Samozřejmě jsou i světlé výjimky. Argument, že to neumím, tak to nedělám je velmi laciný. Nikdo z těch amatérů to neuměl, když začal. Někdo se zlepšil více, někdo méně. Tak to chodí v každé profesi.

Každý si prosím uvědomte, že bez těch dobrovolníků, co to jdou pískat to nepůjde a je jich čím dál méně. Kdo by to taky chtěl dělat? Peníze za to nejsou bůhví jaké a nefinanční odměnou jsou vám jen nadávky a kritika. Kdo z vás, ale má tu odvahu si tam stoupnout? Všichni se navzájem známe, víme kdo je „bebíčko“ a kdo „řezník“ a pevně věřím, že nikdo se nechce zranit ani zranit soupeře. Hrajeme to přece pro zábavu. A co si budeme povídat, všechny vyhrocené utkání si týmy dělají sami! Buď despektem k rozhodčímu, který pak musí „hrát mariáš“ nebo vás nechat se pokopat. Nebo k dalším a dalším zákeřným zákrokům, které se kumulují. K tomu se přidají hádky atd. Co ale čekat, když na jednu stranu se rozhodčího snažíte oklamat a zneužíváte toho, že je třeba nejistý, ale když pak je ukřivděno vám, silně mu od plic vyčiníte, že se nechal oklamat i soupeřem a chtěli byste nejlepšího rozhodčího na světě. To je ale utopie. Rozhodčí chyby dělat budou, tak jako vy, někdy víc, někdy míň, někdy poškodí vás, někdy soupeře. Vždy byste ho ale měli respektovat a přijmout jeho i třeba chybné rozhodnutí, kde totiž berete jistotu, že se nemýlíte třeba vy. Nebo se taky jednou dočkáme situace, že nezbude žádný rozhodčí. Zvládnete to pak odehrát bez něj?

APF je občanské sdružení, žádná profi asociace jako je FAČR, který se s nedostatkem rozhodčích potýká také, bez pomoci členů sdružení se dřív nebo později sdružení rozpadne, protože prostě nezbude nikdo, kdo by to organizoval a pískal. Na podzim 2018 se koná valná hromada a volí se nové vedení do řídící komise a dobrovolníků je nedostatek. Zvažte prosím každý, zda nemůžete sdružení APF více pomoci, minimálně tím, že na valnou hromadu dorazíte a vyjádříte svůj názor kam má sdružení do budoucna směřovat a co byste od něj chtěli. Bude to odměna těm, co tomu věnují svůj volný čas, že jejich práce má smysl a že si jí ceníte.

-JP-