Foto

Co říká o futsale v Plzni Michael Sinkule

Michael Sinkule se již dlouhá léta točí kolem plzeňského futsalu. Je ředitelem prvoligového SK Interobalu, šéfem hospodářské a marketingové komise APF a aktivním hráčem několika týmů pod hlavičkou APF. Nedávno Michael dokonce vychytal týmu Wankers vítězství ve finále Poháru APF. Dnes si na nás našel čas a odpověděl nám na otázky ohledně dění v plzeňské futsalové scéně, přípravách Interobalu na play off nebo možných změn v soutěžích pod APF.

 

Jsi aktivní nejen v APF, ale i v prvoligovém SK Interobalu Plzeň. Interobal se historicky poprvé dostal do play off naší nejvyšší soutěže. K tomu vstupují městské soutěže pod APF do jarní části. Jaká jsou tvá očekávání?

Začal bych Interobalem. Play off je celkově pro klub jedna z nejvíce sledovaných etap za poslední léta. V soutěži se nám opravdu daří a play off je vyústěním toho, co jsme za tuto sezónu dokázali. Je to pro nás bonbónek v úspěšné sezóně.

V současné době ještě nevíme, kdo bude v play off naším soupeřem. Bude to buď Slavia Praha nebo Nejzbach Vysoké Mýto. A já osobně bych si více přál Nejzbach, protože za tuto sezónu, co jsme s nimi hráli, se pro nás oproti Slavii ukázali jako přijatelnější soupeř.

Před sezónou jsme měli cíl získat play off a to se splnilo, takže teď už je jenom na nás, jestli zvládneme i to čtvrtfinále. Kdybychom uhráli semifinále, byl by to opravdu vrchol sezóny a byli bychom opět někde jinde. Jsme rádi, že nejdeme na Era-Pack, nechtěli jsme být osmí a to se taky povedlo, takže jsme spokojeni.

Chceme dát v play off hodně gólů a také chceme, aby dorazili fanoušci. Myslím si, že se to lidem bude líbit. Připravujeme pro ně různé zajímavosti, abychom play off udělali co nejvíce atraktivní. Play off je zase jiná soutěž a jsou v tom velké emoce. Teď i hokejisté Plzně dokázali postoupit do semifinále a play off se Spartou je také velice emotivní.

 

Když jsme u toho hokejového play off, mnoho lidí nezná přesně systém toho futsalového. Mohl bys nám popsat, jak to funguje?

Rozdíly tam jsou. Možná na nás přijde i méně lidí (usmívá se). Jinak se futsalové play off hraje systémem doma-venku-doma. Kdybychom 1.4. porazili Hradec, měli by jsme lepší pozici. Pokud by totiž Nejzbach zaváhal, skončíme v tabulce před nimi a určitě bychom hráli 2 zápasy doma. Takže by to pro nás bylo zajímavější, ale samozřejmě i jeden zápas doma bude kvalitní.

Jinak na play off zvedneme vstupné na 50 korun na zápas. Není to o našem výdělku, ale budou tam pro fanoušky různé akce a soutěže, čímž chceme divákům nabídnout ještě lepší zázemí než v základní části. Pivo zdarma ke vstupence stále platí. (smích)

 

Možná že i hráči hrající amatérsky pod APF by se rádi přišli podívat. Kde mohou sehnat lístky?

Po posledním zápase základní části, který se hraje 1.4., se bude řešit, kde se vlastně utkání odehrají. Lístky bude samozřejmě možné koupit na místě, ale ještě uvidíme, jestli to bude v hale Lokomotivy nebo Slavie. Pokud to bude na Slavii, lístků bude samozřejmě podstatně méně a mělo by dojít i na návštěvu fanoušků hostujícího týmu, i proto ta kapacita bude nižší.

Lístky je však možné zakoupit i v předprodeji. Zřejmě po dohodě budou k dispozici v baru Casa de Locos na Americké ulici. Jinak je možnost si vstupenky koupit i ve sportovní prodejně Gazza Sport v ulici Palackého 6, kde jeden z našich hráčů pracuje.

 

Plzeňský futsal šel v poslední době nahoru. Interobal si zahraje již zmiňované play off a i městské soutěže se vyvíjí herně velmi dobře. Co je podle tebe příčinou?

U Interobalu je to hlavně o větších zkušenostech. Co se týče týmů v APF, tak třeba v krajském přeboru, ale i v ostatních soutěžích hrají kvalitní hráči. V Plzni je historicky dobrá líheň fotbalových talentů, ať už jde o Viktorku nebo jiné regionální týmy. Hráči z těchto týmů mívají futsal jako doplňkový sport a hrají ho pro zábavu. Další výhodou je, že APF nespadá pod FAČR, a tak naše soutěže mohou hrát i kluci z áčka Interobalu. Ti zatím nemají žádné limitování, i když se to trenérům a nám, představitelům klubu, moc nelíbí. Nechceme totiž, aby se nám hráči zranili. Ti kluci ale hrají tyto soutěže rádi. Teď mohu vyzdvihnout například Slavoj, za který hrají naši exligisté nebo i ligisté jako Miki Štrajt.

V nižších ligách začínají týmy mnohem intenzivněji přemýšlet, jak ten futsal vlastně hrát a že to opravdu není fotbal na malém hřišti. Všeobecně začínají hráči tento sport mnohem více sledovat, mohou ho vidět na internetu nebo i v televizi. Postupně začínají vnímat, že to není o nákopech balonu dopředu a tam s ním prostě něco udělat. Nižší soutěže se v tom tedy začínají orientovat a já doufám, že to tak půjde dál. Také jde hlavně o to, aby v týmech byla dobrá parta a drží při sobě. To je podle mě důležité a stejně tak je to v Interobalu. Kdybychom tam nebyli dobrá parta, tak to nehrajeme!

 

Na čem se ale musí v plzeňském futsale ještě hodně pracovat?

Určitě musíme pracovat na spolupráci mezi týmy, aby týmy pod APF byly více komunitou a držely pospolu. Třeba na finále kraje a poháru sice přišli lidé a já jim za to moc děkuji, ale myslím si, že  se mohly přijít podívat i ostatní týmy a to i ty z těch nižších soutěží. My se snažíme takové akce dělat právě pro ně, byla tam tombola a další věci. Chceme tedy tu komunitu propojit více, abychom byli taková rodina a parta kamarádů.

Jsou samozřejmě týmy, které spolu spolupracují a mají dobré vztahy, ale my bychom chtěli ještě více. Zlepšit se dají samozřejmě i další věci. Pořád se někde vyskytují nějaké drobné chybičky, ale je to práce se 130 týmy a skoro 2500 lidmi. Takže to opravdu není žádná legrace a každý má své nároky. Samozřejmě se ale jako APF snažíme všem lidem vyjít vstříc a snažíme se nebýt až moc formální.

 

A připravuje APF nějaké novinky na jaro?

Máme několik projektů, které chceme realizovat. Určitě se můžete těšit na jarní Tipligu, která běžela již na podzim a bude znovu na našich stránkách www.futsalpm.cz. Po přihlášení může kdokoliv tipovat zápasy a myslím si, že je to dobré právě proto, že se lidé více ponoří do dění plzeňského futsalu. A třeba se na ty zápasy zajdou i podívat. Sehnal jsem pro Tipligu partnera a tím je Gazza sport. Ceny vypadají lákavě a proč nemít na novou sezónu nové sálovky, nebo turfy.

Poté připravujeme několik projektů, které mohou být zajímavé i z dlouhodobého hlediska. Na našem webu připravujeme rubriku ohledně volných hráčů, kde bude odkaz, kde hráči končí v nějakém týmu nebo hledající další tým, napíší na sebe kontakt, co hrají, jak dlouho hrají a další informace o sobě. Stejně tak zde budou moci poptávat týmy hledající například brankáře či jiné hráče. Myslím si, že to bude další přínos do zlepšení APF, ale jedná se o práci na webu, takže to ještě nějakou chvilku potrvá.

Nadále budeme pokračovat s focením zápasů a v některých zápasech se pokusíme i něco natočit a udělat nějaké sestřihy zajímavých momentů třeba i z celého hracího víkendu. Také máme možnost informovat o některých zápasech přes webovou stránku Onlajny. Při finále se nám to osvědčilo. Takže například zápasy, kde se bude rozhodovat o mistra městského přeboru nebo zajímavé zápasy i z jiných soutěží, mohou být doprovázeny online přenosem, což může být pro naše členy zajímavé.

Také budeme připravovat různé ankety, kde bude možnost hodnocení rozhodčích nebo práce asociace a budou zde i formuláře pro připomínky, námitky nebo podněty. Samozřejmě více hlav více ví, a proto chceme vědět, co se hráčům nelíbí, anebo naopak líbí. Takže budeme rádi, když se lidé vyjádří a nikdo nemusí mít strach, protože vše bude anonymní.

Jen bych si přál, aby si lidé uvědomili, že práce pro asociaci opravdu není jednoduchá a aby si nejdříve rozmysleli, co napíšou například na adresu rozhodčích. Já sám jsem také rozhodčím, a tak vím, jaké to je a že rozhodčí jsou jen lidé. Proto by měla být zpětná vazba na rozhodčí v určitých mezích.

Další novinkou je na našem webu již představený účet na Instagramu, přes který budeme přinášet fotky a videa ze zápasů a budou tam k nim i další informace. Takže určitě i přes Instagram se dá hezky sledovat dění v plzeňském futsale.

 

Toto zajímá hlavně hráče trojek a čtyřek a je to aktuálně poměrně diskutované téma. Mluví se o tom, že by se již za chodu této sezony měly zúžit třetí třídy a že by do čtvrté třídy mělo padat více týmů. Jaká je tedy aktuální situace?

Jsem členem organizační komise, ale toto má převážně na starosti sportovně technická komise. Ale po poslední schůzi organizační komise bylo rozhodnuto, že tento problém nebudeme řešit v této sezóně, protože se většina týmů na Valné hromadě vyjádřila k tomuto kroku záporně.

Samozřejmě chceme, aby byly týmy spokojené a také si myslím, že měnit propozice v průběhu sezóny není správné. I já jsem tedy pro to, aby k takovým změnám došlo až před další sezónou.

V příští sezóně už to bude v propozicích a bude to platné pro všechny. Více týmů tedy bude padat ze třetích tříd a chceme doplnit ty čtvrté třídy, aby se počet týmů v soutěžích vyrovnal.

 

Minulý rok mělo pozitivní ohlas předávání cen. Proběhne něco takového i tento rok?

Předávání cen určitě bude. Minulý rok jsem neochutnal kýtu a i když jsem jí zařizoval, nedostal jsem z ní ani kousek. Všem tedy děkuji, že dorazili a snědli mi kýtu (směje se).

Minulý rok jsem měl z toho, jak předávání cen proběhne, trošičku respekt. Přišel jsem s nápadem, že by bylo dobré, aby některé týmy po sezóně neskončily tak, že dohrají soutěž, řeknou si, že jsou první a to by bylo všechno. Chtěl jsem, aby to opravdu šlo do té fáze, kdy si ti lidé sednou, dají si pivo a pobavěj se. Vyšlo to úplně náramně, mně se to líbilo. Bylo to v Bílém medvědovi, a tím chci poděkovat Jardovi, protože to zajistil dobře.

Už i díky tomu, že chceme z plzeňského futsalu udělat jednu velkou komunitu, chceme pro tuto sezonu předávání cen ještě o něco rozšířit. Na starosti to má moje komise, s klukama už něco vymýšlíme a chceme to rozšířit tak, aby to byla akce pro celé rodiny a zapojily se úplně všechny týmy. Nebudeme zvát jenom ty první 3 týmy z každé soutěže. Tehdy byl také vítán každý, ale hlavně ty první 3 týmy s nejlepším brankářem a střelcem jednotlivých soutěží měly ušitý program na míru.

Tentokrát to chceme uspořádat formou rodinného odpoledne a večerní zábavy pro dospělé. K tomu by se navíc udělalo předávání cen a různé akce a soutěže pro celé týmy i jejich rodinné příslušníky. Do toho tam bude i hudba nebo kýta…..A nebo možná prase. Když mi těch pár lidí tehdy snědlo kýtu, tentokrát zvládneme i celé prase. Doufáme, že se to lidem bude líbit a bude to jedním z kroků k vytvoření futsalové komunity. Určitě sledujte naše stránky, kde o tom budeme informovat. Počítáme s tím, že to bude buď první nebo druhý týden po ukončení sezóny v červnu. Osobně bych si přál sobotu 25.6. a vše podstatné upřesníme.

 

Je ještě něco, co bys chtěl plzeňské futsalové veřejnosti vzkázat?

Já bych chtěl hlavně všem moc poděkovat. Dělám marketing jak pro APF, tak i Interobal a zjišťuji, že bez lidí co futsal baví to prostě nejde. A když z toho mají lidé radost, já jsem z toho také nadšený. Když pak vím, že se o tom lidé baví a že je to zajímá, je to pro mě velice motivační. Nejde zde o peníze, ty se samozřejmě shání těžce, ale bez těch fanoušků a lidí, co ten futsal dělají, by to prostě nešlo. To je i moje myšlenka, že futsal neberu jako práci, ale jako zábavu a svůj koníček. Potkávám zde zajímavé lidi a spousta z nich jsou mými kamarády.

A také už se těším, že začnou na sociální síti kolovat zprávy jak si se sebou udělám rozhovor sám. (smích)
Jenže nikdo neví, že za tímto rozhovorem stojí Kuba Ždych, který je v mé komisi a celý rozhovor se mnou zajistil.