Foto

Martin Salcman: V této sezóně jsem měl jiné ambice, ale do dalšího ročníku chystám změny

Jako další tým to rubriky Komuita APF jsme pro Vás vybrali Real Plzeň. Na otázky ohledně týmové historie, fungování APF a spoustu dalšího nám po tréninku odpověděl kapitán týmu a jeho zakladatel – Martin Salcman.

Martine, představ nám tým Real Plzeň a pověz nám něco málo o tom, jak tým vznikl a kdo ho založil.

Tým Real Plzeň jsme založili v roce 2010 na 34. ZŠ s partou kluků, se kterou jsme chodili hrát futsal pro zábavu od mých 15 let. Real jsme založili společně s bývalým brankářem týmu Kladivářů a mým bývalým spolužákem.

Proč jsi se tehdy rozhodl zrovna pro název Real Plzeň ? Měl si více nápadů ?

Dvakrát ročně jsem pořádal turnaj pro zábavu, kde se mohl zúčastnit každý. Při prvním turnaji jsem si založil svůj tým s názvem Real Madrid, jelikož jsem od mala jeho velkým fanouškem. Poté mě napadlo vstoupit do soutěží APF pod názvem Real Plzeň. Více nápadů tedy nebylo a nepřipadalo v úvahu.

Jak je na tom týmový kádr ? Lidé co tvůj tým sledují ví, že se od sezony, kdy jste začínali se poměrně dost změnil.

Většina kádru se za posledních šest sezon změnila asi čtyři krát. Pod rukama mi prošel velký počet hráčů, ale udrželi se pouze jednotlivci. Tým se musel neustále přetvářet a myslím si, že se ještě přetvářet bude. Z původního kádru, se kterým jsem vstoupil do soutěží APF, jsme zbyly pouze já a Petr Kalčík.

Dle soupisky víme, že za Real Plzeň bojuje, nebo bojovalo několik hráčů ze Slovenska. Jak tyto hráče hodnotíš?

Jsem rád, že jsem tyto hráče ,,ulovil,, protože například Jozef Kopcsák je základním stavebním kamenem obrany i v současnosti. Druhým zahraničním hráčem, který u nás působí je Štefan Popík.

Jak těžké je se starat o futsalový tým ? Sice se bavíme o amatérském futsalu, ale vím, že jako jeden z mála týmů máte pravidelné tréninky po celý rok a dokážeš pro svůj kádr zajistit benefity jako jsou teplákové soupravy a jiné sponzorské dary.

V dnešní době něco vést je nesmírně těžké a ve spolupráci s lidmi to dle mého platí dvojnásob. Od začátku působení v týmu jsem zvolil taktiku diktátora a měnit to nehodlám, protože dle mého názoru je to jediný způsob jak dlouhodobě správně fungovat. Koneckonců jsem většinu důležitých věcí ohledně fungování Realu Plzeň zařizoval já a tak tomu bude i nadále. Díky mému podnikání hodlám investovat do týmu finanční obnos.

Z minulých sezon víme fakt, že Real měl snový start v soutěžích APF. Rychle postoupil do vyšších soutěží, ale pak přišel krátký útlum v podobě pádu o soutěž níže. Čemu dáváš za vinu to, že jste na chvilku přestali být pro soupeře obávaným soupeřem?

Největší vinu kladu sobě,  jelikož jsem se na půl roku vzdal vedení týmu a můj nástupce si s vedením nedokázal poradit a přivedl hráče velmi nízké kvality. Výkony týmu rapidně klesly a v jednu chvíli nám reálně hrozil sestup zpět do čtvrté třídy. Naštěstí jsem vzal otěže týmu zpět do svých rukou a třetí třídu jsme udrželi. Obávaným soupeřem bych úplně netvrdil, ale z doslechu vím, že se proti nám chtěl každý soupeř předvést a tudíž pro nás žádný zápas nebyl lehký.

Vloni jste ale opět postoupili do druhé třídy a jarní část soutěže jste projeli jako nůž máslem. Může za to nějaká zvučná posila?

Hlavním důvodem bylo to, že se na jarní část sezony stabilizoval kádr a když k tomu připočteme příchod mého bývalého fotbalového spoluhráče Patrika Denka, tak výkon týmu vrostl minimálně o 50%. Dalšími důvody bylo to, že jsme se zbavili nepotřebných hráčů, kteří nepředváděli výkony, ani hru podle mých představ. Podzimní část sezony byla horší, ale na jaře jsme neprohráli jediný zápas a jako bonus bych vyzdvihl to, že jsme neobdrželi jedinou žlutou kartu.

A co tedy současná sezóna? Jste zatím spokojeni?

Já osobně jsem nespokojen, ale pro většinu lidí z našeho týmu je situace dostačující. V této sezoně jsem měl jiné ambice. I díky dobrému losu skupiny jsem se chtěl poprat o postup do první třídy, ale bohužel nynější situace nasvědčuje pouze ke klidnému středu tabulky. Každopádně náš letošní výkon a herní projev není pro vyšší soutěž hoden, ani připraven. V týmu chystám jisté změny v podobě posílení brankářského postu a obranných řad. Na postu brankáře by nás měl posílit Radim Hovorka z Dream Týmu. Další změny si nechám zatím pro sebe.

Jak jste spokojeni pod APF jako tým ? Změnil by jsi ty osobně něco, co by pomohlo lepšímu chodu asociace?

Jelikož jsem předseda Kontrolní revizní komise a za rok mého působení nedorazila ani jedna stížnost na pochybení APF a jelikož také působím jako rozhodčí v městských soutěžích, tak musím říct, že APF funguje v rámci možností velmi dobře. Osobně bych nic konkrétního neměnil.

V poslední době je velkým tématem fair-play. Jaký na to máš názor ? Jako rozhodčí vidíš hrát spoustu týmů. Byl jsi svědkem nějaké události, která by hru v duchu fair-play podpořila, nebo spíše pošpinila?

Na fair-play mám takový názor, že já osobně apeluji, aby se v mém týmu dodržovalo a když vidím nějaký náznak chování, které se s fair-play úplně neslučuje, tak to ihned řeším na hřišti. Jako příklad bych uvedl přiznávaní se k autům a podobně. Myslím, že většina týmů, které jsem pískal se snaží o dodržování fair-play a mě jako rozhodčímu to pak dost usnadňuje posouzení dané situace. Co se týče agresivity na hřišti, tak jsem toho názoru, že by tito jednotlivci měli být doživotně vyřazeni ze soutěží. Nehrajeme to pro peníze a měli bychom si tyto zápasy hlavně užít a ne se zranit, hádat a vzájemně se urážet. Na druhou stranu chápu, že spoustu zápasů doprovází bouřlivé emoce, ale nikdy by se to nemělo dostat na hranici ohrožení zdraví hráčů.

Na závěr nám pověz, co můžeme v dalších sezonách čekat od Realu Plzeň ?

V nadcházející sezoně od nás můžete očekávat návrat ke starému stylu hry, který je mým tajemstvím. Dále by měl být realizovaný B-tým o který se bude starat s mým dohledem Jakub Pospíšil. Upřímně doufám, že se Realu podaří tzv. "double" v podobě postupů obou mužstev do vyšších tříd.

Martine, děkuji Ti za rozhovor a přeji hodně štěstí.

Já také děkuji a sportu zdar!